Przed nami ostatni miesiąc tego roku. Dla wielu osób to czas postanowień i planowania działań na kolejne dwanaście miesięcy. Czy nam się to podoba czy nie, wszystko wskazuje na to, że obecny trend wzrostu cen pozostanie z nami przez pewien czas. Jako pojedyncze jednostki nie mamy wpływu na światowy kryzys. Jest natomiast jedna rzecz, nad którą mamy pełną kontrolę. Są to nasze zarobki. W tym krótkim mailu chcę pokazać Ci dwa sprawdzone sposoby, które pomogą Ci dostać podwyżkę w 2023 roku. Każdy z nich będzie zawierał ten sam początkowy schemat. Oto on. - Wchodzisz na stronę z ogłoszeniami o pracę
- Wyszukujesz interesującą Cię ofertę
- Aktualizujesz swoje CV
- Zapisujesz na kartce ile chcesz zarabiać (musi to być konkretna kwota, nie żaden przedział)
- Umawiasz się na rozmowę
- Przygotowujesz się
- Przechodzisz proces rekrutacyjny
- Podajesz swoją stawkę, ale o 10-20% większą niż tą zapisaną na kartce (jest to margines negocjacyjny)
- Czekasz na odpowiedź.
Schemat powtarzasz dopóki nie otrzymasz pozytywnej odpowiedzi. Traktuj każdą odmowę jak lekcję. Wyciągaj wnioski i wdrażaj poprawki. Dlaczego to takie istotne? Bo ten proces weryfikuję Twoją wartość na rynku pracy. Możesz wyceniać swoje usługi na kwotę X, ale dopóki nikt nie zaoferuje Ci takiej stawki, to są tylko niczym niepodparte przypuszczenia.
Teraz w zależności od Twoich preferencji możesz pójść dwiema drogami. Droga 1 - Akceptacja oferty
Jeśli oferta jest dla Ciebie bardziej atrakcyjna od aktualnej umowy lub kontraktu to pozostaje Ci ją zaakceptować. Dla każdego ta atrakcyjność będzie mierzona w inny sposób, ale najczęściej są to zarobki, możliwości rozwoju, elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej, benefity itd. Pamiętaj, aby wziąć te wszystkie rzeczy pod uwagę.
Droga 2 - Negocjacje z aktualnym pracodawcą / kontrahentem Może być też tak, że bardzo dobrze Ci się pracuje w aktualnej firmie, ale czujesz, że Twoje zarobki mogą być większe. Dzięki przejściu przez wcześniejszy schemat już wiesz, że możesz liczyć na większe wynagrodzenie w innym miejscu. Jest to dobry argument do negocjacji stawki z obecnym pracodawcą. Jednak dobrze by było aby było to też połączone z Twoim większym zaangażowaniem w projekt lub rozwój organizacji. Wtedy dużo łatwiej przekonać przełożonych, że zasługujesz na wynagrodzenie. I to tyle. Sam proces jest niezwykle schematyczny i w moim przypadku zawsze działał. Ale... Przygotowanie się do rozmowy bywa problematyczne, bo - często nie do końca wiadomo co konkretnie jest wymagane
- trzeba przeszukiwać internet w poszukiwaniu wartościowych materiałów
- trzeba odfiltrować całą masę niepotrzebnego szumu
To wszystko pochłania masę czasu! Czasem już na samą myśl ile będzie kosztować nas to wysiłku dostajemy paraliżu i postanawiamy zrezygnować z aspiracji zwiększenia zarobków. Bo w sumie ostatecznie to nie jest tak najgorzej Ale to wszystko nie musi tak wyglądać! Mogę pomóc Ci przejść bez cały proces rekrutacji z uśmiechem na twarzy i bez grama stresu. I to bez znaczenia na jakim etapie kariery aktualnie się znajdujesz! Jeszcze tylko do jutra, do godziny 21:00 jest dostępny specjalny promocyjny pakiet, w którym pomagam Ci w przygotowaniach i przeprowadzam z Tobą próbną rozmowę rekrutacyjną. Cały proces jest dostosowany do konkretnej oferty lub Twojego poziomu zaawansowania. A jeśli nie potrzebujesz mojej osobistej pomocy, to czeka na Ciebie e-book "Rekrutacja bez stresu". Znajdziesz tam opracowania popularnych pytań rekrutacyjnych na stanowisko programisty Androida. Zostały one przygotowane bazując na moich doświadczeniach zarówno jako osoba uczestnicząca w rekrutacji, jak i prowadząca takie rozmowy.
|
Komentarze
Prześlij komentarz